Zapraszam

Chcesz założyć konto w banku? Potrzebujesz kredytu? Szukasz ubezpieczenia dla siebie, domu, firmy itp? Nie wiesz jaką formę oszczędzania na przyszłość wybrać? Zastanawiasz się jak zarobić na funduszach inwestycyjnych, a może na złocie czy whisky? Skontaktuj się ze mną, chętnie Ci w tym pomogę :-) Bożena

Emerytura po polsku - skromna, bardzo skromna


Emerytura po polsku - skromna, bardzo skromna Polacy nie spodziewają się wysokich świadczeń emerytalnych po zakończeniu aktywności zawodowej, a jednocześnie dodatkowo nie zabezpieczają swojej przyszłości. Jesteśmy raczej skłonni zrezygnować ze swoich pasji i planów, by zachować obecną stabilność finansową – wynika z raportu „Barometr Nordea”.

(fot. Jupiterimages)
 
Wielu Polaków zakłada optymistycznie, że przy realnej stopie zastąpienia na poziomie ok. 30 proc., będzie mogło pozwolić sobie na więcej niż tylko podstawowe utrzymanie. W rzeczywistości będzie to możliwe tylko dzięki dodatkowym oszczędnościom, które obecnie gromadzi zaledwie 18 proc. populacji.

W ramach cyklicznie organizowanego badania „Barometr Nordea”, Nordea PTE S.A. zapytała Polaków o wyobrażenia i oczekiwania dot. życia na emeryturze. Z uzyskanych informacji wynika, że nie spodziewamy się wysokich świadczeń w przyszłości, w związku z czym będziemy prowadzić raczej skromne życie, skoncentrowane na rodzinie i znajomych.

W domu, spokojnie i bardzo skromnie

Blisko połowa (42 proc.) Polaków spodziewa się świadczeń emerytalnych na poziomie niższym niż połowa średniej krajowej (wynosząca obecnie ok. 3.600 zł brutto). Tylko 9 proc. ankietowanych było przekonanych, że wyniesie ono więcej niż średnie wynagrodzenie. Biorąc pod uwagę niską stopę zastąpienia, nawet te skromne oczekiwania Polaków mogą być bardzo trudne do spełnienia w ramach podstawowych emerytur. Największymi realistkami w tym względzie okazały się kobiety - zdaniem połowy respondentek świadczenia będą niższe niż połowa średniej krajowej. Mężczyźni byli przekonani, że będą otrzymywać emeryturę wyższą niż połowa przeciętnego wynagrodzenia w kraju (18 proc.), a nawet przekraczającą je (14 proc.). Niezależnie od ww. oczekiwań, blisko co czwarty Polak chciałby pozostać aktywny zawodowo, by zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodu.

Nie spodziewamy się wysokich świadczeń
(fot. Nordea PTE)


W większości (61 proc.) nie planujemy zmiany miejsca zamieszkania na emeryturze i wolimy zostać w znanym otoczeniu, wśród przyjaciół i rodziny.

Cenimy swoje miejsce zamieszkania
(fot. Nordea PTE)


Emerytalne plany Polaków nie przewidują także częstych podróży i wyjazdów. Te deklaracje najczęściej składały osoby zbliżające się do zakończenia aktywności zawodowej (33 proc.). Jeżeli już zdecydujemy się na wakacje i wczasy, to spędzimy je w Polsce (28 proc.). Polacy sceptycznie wypowiadają się także o możliwości prowadzenia życia kulturalnego. Zdaniem co czwartego ankietowanego, wyjście do kina czy teatru będzie możliwe raz w roku lub rzadziej. Najbardziej zachowawcze w kwestii uczestnictwa w życiu kulturalnym okazały się Panie. W opinii Polek, wyjście do kina czy teatru będzie możliwe raz w roku (32 proc.), podczas gdy Polacy są przekonani, że aktywność kulturalną będą mogli podejmować przynajmniej raz w tygodniu (12 proc.).

Do teatru i kina pójdziemy raz w roku
(fot. Nordea PTE)


Mimo oczekiwania skromnych świadczeń, 61 proc. Polaków chce posiadać przynajmniej jeden samochód w gospodarstwie domowym. To przekonanie może świadczyć o tym, że pragniemy zachować pewien standard życia po zakończeniu aktywności zawodowej - szczególnie wtedy, gdy przed emeryturą był na wysokim poziomie. Jak wiele jest jednak osób, które podejmują dodatkowe działania, aby te oczekiwania mogły się spełnić?

Przyszłość emerytalna w rękach Polaków

Mimo, że odsetek oszczędzających z myślą o przyszłości utrzymuje się na bardzo niskim poziomie (18 proc.), to nasze oczekiwania odnośnie życia na emeryturze są dość optymistyczne. Wyraża się to w przekonaniu, że przy realnej stopie zastąpienia na poziomie 20-30 proc. będziemy mogli pozwolić sobie na więcej niż tylko podstawowe utrzymanie. Potwierdza to tym samym konieczność podjęcia szerokich działań edukacyjnych, szczególnie w kontekście budowania świadomości emerytalnej i sposobów bezpiecznego gromadzenia kapitału z myślą o przyszłości.

„Barometr Nordea”

„Barometr Nordea” to cykliczne badanie opinii społecznej, którego celem jest weryfikacja wiedzy i poznanie potrzeb informacyjnych Polaków w zakresie funkcjonowania systemu emerytalnego (II i III filaru). Pierwsza edycja „Barometru Nordea” została zrealizowana przez GfK Polonia na zlecenie Nordea PTE S.A. w ramach wielotematycznego badania omnibusowego metodą wywiadu bezpośredniego face-to-face wspomaganego komputerowo (CAPI).

Badanie odbyło się w dniach 18-23 lipca 2012 roku i zostało zrealizowane na reprezentatywnej próbie 713 osób w wieku 18-65 lat aktywnych zawodowo z całej Polski.
 

1 komentarz: